ديوان اشعار , شعرهاي زيباي مهدي اخوان ثالث

اشعار مهدي اخوان ثالث

 

چون درختي در صميم سرد و بي ابر زمستاني
هر چه برگم بود و بارم بود
هر چه از فر بلوغ گرم تابستان و ميراث بهارم بود
هر چه ياد و يادگارم بود
ريخته ست
چون درختي در زمستانم
بي كه پندارد بهاري بود و خواهد بود
ديگر اكنون هيچ مرغ پير يا كوري
در چنين عرياني انبوهم آيا لانه خواهد بست ؟
ديگر آيا زخمه هاي هيچ پيرايش
با اميد روزهاي سبز آينده
خواهدم اين سوي و آن سو خست ؟
چون درختي اندر اقصاي زمستانم
ريخته ديري ست
هر چه بودم ياد و بودم برگ
ياد با نرمك نسيمي چون نماز شعله ي بيمار لرزيدن
برگ چونان صخره ي كري نلرزيدن
ياد رنج از دستهاي منتظر بردن
برگ از اشك و نگاه و ناله آزردن
اي بهار همچنان تا جاودان در راه
همچنان جاودان بر شهرها و روستاهاي دگربگذر
هرگز و هرگز
بربيابان غريب من
منگر و منگر
سايه ي نمناك و سبزت هر چه از من دورتر، ‌خوشتر
بيم دارم كز نسيم ساحر ابريشمين تو
تكمه ي سبزي برويد باز، بر پيراهن خشك و كبود من
همچنان بگذار
تا درود دردناك اندهان ماند سرود منموضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،

ادامه مطلب


تاريخ : | :: | نویسنده : سارا | نظرات (0)

زندگي زيباست , مطالب خواندني

 

يك سنگ به اندازه اي بالا مي رود كه نيرويي پشت آن باشد.
 با تمام شدنِ نيرو، سقوط و افتادن سنگ طبيعي است.
 ولي يك گياه كوچك را نگاه كن!! كه چطور از زير خاك ها و سنگ ها
 سر بيرون مي آورد و حتي آسفالت ها و سيمان ها را مي شكند
 و سربلند مي نمايد.
اگر تو به اندازه ي اين گياه كوچك، ريـــشه داشته باشي،
 از زير خاك و سنگ، و از زير عـــــادت و غـــــــريزه
 و از زير حـــــرف ها و هــــــــــوس ها سر بيرون مي آوري
 و سربلند مي شوي.
ريـــشه تو، همان فـــــهم تو، عـــلاقه تو و انتــــخاب توست!موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،

ادامه مطلب


تاريخ : | :: | نویسنده : سارا | نظرات (0)

اهواز مركز استان خوزستان يكي از كلان‌شهرهاي ايران است. اين شهر كه در بخش مركزي شهرستان اهواز قرار دارد، در موقعيت جغرافيايي ۳۱ درجه و ۲۰ دقيقه عرض شمالي و ۴۸ درجه و ۴۰ دقيقه طول شرقي، در بخش جلگه‌اي خوزستان و با ارتفاع ۱۸ متر از سطح دريا واقع شده‌است.

بر پايه آخرين آمار رسمي، ۳۲٪ مردم استان خوزستان در كلان‌شهر اهواز زندگي مي‌كنند. از اين جمعيت ۳۵٪ در حاشيه شهر مستقرند و از اين رو پس از كلان‌شهر مشهد، اهواز جايگاه دوم حاشيه‌نشيني را داراست. ۵۱٪ نفت شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب كشور ايران، در اهواز توليد مي‌شود و برخي از بزرگترين كارخانه‌هاي مادر كشور در اين شهر جاي دارند.

شهر اهواز با ۳۱,۸۰۰ هكتار مساحت، سومين شهر وسيع ايران پس از تهران و مشهد است.[۴] جمعيت آن نيز در سرشماري سال ۱۳۸۵۱٬۰۵۹٬۴۶۱ نفر بوده كه اهواز را در جايگاه هفتمين شهر پرجمعيت ايران قرار مي‌دهد.[۵]

كارون پرآب‌ترين رود ايران با سرچشمه گرفتن از كوه‌هاي بختياري، با ورود به اهواز، شهر را به دو بخش شرقي و غربي تقسيم نموده و جلوه زيبايي به شهر داده‌است.

وجود كارخانجات بزرگ صنعتي، تأسيسات اداري و صنعتي شركت مناطق نفتخيز جنوب و شركت ملي حفاري ايران،اهواز را به يكي از مهم‌ترين مراكز صنعتي ايران تبديل كرده و همين امر سبب شده كه مهاجران بسياري روي به اهوازكنند.

شهرهاي اطراف اهواز عبارتند از: شهرهاي تاريخي مسجدسليمان، دزفول، انديمشك و شوشتر و شوش در سمت شمال، رامهرمز،هفتكل، ايذه، باغ ملك در شرق، بهبهان، ماهشهر، شادگان و خرمشهر در جنوب و سوسنگرد، هويزه و بستان در سمت غرب.

اهواز از سال ۱۳۵۵ ش از نظر جمعيت شهر اول خوزستان بوده‌است و پيش از آن آبادان اين رتبه را در خوزستان در اختيار داشت.[۶]

اهواز كنوني محور ترانزيتي بسيار مهمي است، كه به‌وسيله راه‌هاي زميني و ريلي و هوايي ساير نقاط كشور را به بنادر مهم آبادان،خرمشهر، بندر امام خميني و ماهشهر پيوند مي‌دهد. همچنين با وجود پايانه و بازارچه‌هاي مرزي شلمچه و چزابه در نزديكي اهواز، اين شهر به طور مستقيم متأثر از ترافيك كالا و مسافر و مسافران سياحتي و زيارتي ايراني و عراقي است.موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،

ادامه مطلب


تاريخ : | :: | نویسنده : سارا | نظرات (0)
چنانچه شما تصميم به خريد ويلا در شمال را داريد , بايد به مواردي كه عمده ي آنها سليقه اي  و اختياري ميباشند .و بعضي از موارد در رابطه با خريد و فروش ويلا ،كه شركت بانيان مسكن به آن اشاره دارد . جهت راهنمايي و مشاوره ي شما براي خريد ويلا در شمال كشور ميباشد ، كه بر اثر تجربه وسليقه و علائق هموطنان عزيز در طول مدت كاري اين شركت ( بانيان مسكن شمال ) ،به دست آمده را انتخاب و گلچين و به شما ارائه تا در خريد ويلاي دلخواه شما سهم كوچكي داشته باشيم .تا در وقت و زمان براي بازديد ويلا در شهرها و محدوده شهرهاي شمالي آساني و سهولت بهمراه داشته باشد .
1- تصميم براي خريد ويلا در شمال : در گام نخست شما هموطن گرامي تمام شرايط خريد ويلا در شمال را در نظر گرفته ،و با صرف هزينه و بودجه براي خريد ويلا در شمال اقدام كرده ايد .( كاملا شخصي )
2 -اتنخاب ويلا : بعد از تصميم براي خريد ويلا ، و مشاوره و مشورت با همكاران و مشاورين ملك در اين خصوص ، به يك جمع بندي و يك انتخاب از بين موارد بررسي شده دست يافته ايد .
توجه - نكاتي كه بعد از دو مورد فوق براي خريد ويلا بايد به آن توجه داشته باشيد به شرح ذيل است :
(الف) - زميني كه ويلا در آن احداث گرديده : 
(ب) - شهركي بودن ويلاي منتخب شما در شمال : كه در اين مورد بايد خاطر نشان كرد كه ، شهرك در شمال يكسري مزايا و امكانات و مشاعات  و ضوابط و مقررات خاص خود را دارد ، كه تمام صاحبين ويلا و همه ي اعضاي شهرك بايد به آن پايبند باشند و رعايت كنند .
شهرك : به مجموعه اي از ويلاهاي هم تيپ و نقشه و يا غير هم تيپ كه در يك مجموعه ي محصور شده ( ديوار كشي شده ) قرار داشته ، و داراي ضوابط و مقررات خاص است كه بسته به شهركهاي كوچك و بزرگ در شمال از لحاظ خدماتي و مشاعات و امكانات رفاهي و تفريحي متفاوت ميباشد شهرك اطلاق ميگردد .

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،

ادامه مطلب


تاريخ : | :: | نویسنده : سارا | نظرات (0)
 
در اين مطلب مهمترين نكات براي اجاره آپارتمان را بيان خواهيم كرد. در بسياري از مواقع بالا بودن مبلغ اجاره بها براي اجاره آپارتمان، قدرت انتخاب را از دست مستاجران مي گيرد. البته با كمي تحقيق و بررسي مي توان باتوجه به مبلغ موردنظر براي اجاره بها و شرايط محلي و ... به برخي از خواسته هاي خود براي اجاره آپارتمان مناسب دست يافت.
1 - قبل از اجاره آپارتمان، محله اي كه آپارتمان مورد نظر در آن واقع شده است را بررسي كنيد و شرايط مختلف مثل ترافيك و خدمات عمومي آن را مدنظر داشته باشيد.
2 ـ  براي اجاره آپارتمان مناسب حتما بايد مساحت آپارتمان موردنظر با تعداد اعضاي خانواده شما متناسب باشد. از نظرات تك تك اعضاي خانواده در هنگام اجاره آپارتمان استفاده كنيد.
3 - سعي كنيد براي اجاره آپارتمان، آپارتماني را انتخاب كنيد كه هنگام بازديد شما، تخليه شده باشد. در صورتيكه آپارتمان تخليه شده باشد، شما به راحتي مي توانيد اشكالات آپارتمان را بررسي كرده و علاوه بر آن خيالتان از بابت زمان اسباب كشي راحت است.
4 - سعي كنيد آپارتماني را براي اجاره انتخاب كنيد كه داراي كنتورهاي مجزاي گاز، آب و برق باشد.
5- ساختمان هايي كه داراي تعداد واحد هاي كمتر مي باشند، براي اجاره آپارتمان مناسب تر هستند.
6 - قبل از اجاره آپارتمان، معايب آپارتمان مورد نظر را شناسايي كرده و حتما در پايين قرارداد اجاره قيد كنيد.
7 - حتما امكانات مختلف آپارتمان موردنظر از قبيل داشتن آسانسور، بالكن، پاركينگ و ... را در هنگام اجاره آپارتمان مورد بررسي قرار دهيد.
6 - قبل از عقد قرارداد براي اجاره آپارتمان، از همسايه ها درباره صاحب خانه و شيوه رفتار او با مستاجرين قبلي اطلاعات كاملي كسب كنيد.
7 - در هنگام عقد قرارداد براي اجاره آپارتمان، حتما اصل سند آپارتمان موردنظر و مدارك شناسايي مالك را به دقت بررسي كنيد تا مطمئن شويد كه وي مالك آپارتمان است.
8 - قرارداد اجاره آپارتمان خود را حتما در بنگاه يا دفاتر اسناد رسمي منعقد كنيد. رعايت اين نكته مي تواند از بروز بسياري از مشكلات به خصوص در زمان تخليه پيشگيري كند.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،

ادامه مطلب


تاريخ : | :: | نویسنده : سارا | نظرات (0)

در خريد و فروش مسكن نكات مهمي وجود دارد كه بايد حتما رعايت شود.

از آنجايي كه خريد و فروش مسكن بسيار مهم هست نكات زير را خدمتتان عرض ميكنيم.

الف :خريد

 1. خريدار بايد به يكي از آژانسهاي املاك معتبر مراجعه و ملك مورد نظر را انتخاب كند.
 2. در زمان عقد مبايعه نامه (قرارداد) حتما با حضور يك شاهد در جلسه حاضر شود.
 3. ۳۰ درصد ثمن مورد معامله (كل مبلغ خريد) معمولا”، هنگام عقد قرارداد بصورت چك به فروشنده تحويل داده مي شود.
 4. كارت ملي خود را همراه داشته باشد.
 5. دقت كنيد ،تاريخ هاي تحويل ملك و نقل انتقال در دفتر خانه، با شرايط شما منطبق باشد.
 6. حتما مطمئن شويد شماره چك ها و تاريخ پرداخت هاي بعدي بصورت دقيق در قرارداد درج شده باشد.

ب :فروش

 1. فروشنده بايد به يكي از آژانسهاي املاك معتبر مراجعه و با آنها در مورد قيمت و شرايط فروش و زمان مناسب بازديد مشورت كند.
 2. پس از اينكه ملك شما مورد پسند خريدار واقع شد، قرار جلسه گذاشته مي شود.
 3. در زمان عقد مبايعه نامه (قرارداد) حتما با حضور يك شاهد در جلسه حاضر شود.
 4. كليه اسناد مالكيت و كارت ملي خود را همراه داشته باشد.
 5. پرسنل حقوقي آژانس، پس از بررسي اوليه صحت مدارك، مبايعه نامه را تنظيم مي كنند.
 6. ۳۰ درصد كل قيمت خريد معمولا”، هنگام عقد قرارداد بصورت چك (شخصي يا بانكي) به فروشنده تحويل داده مي شود.
 7. دقت كنيد، تاريخ تحويل ملك و تاريخ نقل انتقال در دفتر خانه، با شرايط شما منطبق باشد.
 8. پس از عقد قرارداد، سريعا”به دفترخانه اي كه در قرارداد ذكر شده است، مراجعه واز مراحل و مدارك لازم براي طي مراحل اداري كسب اطلاع كنيد.
 9. انجام دادن امور اداري مثل استعلام از ثبت و اخذ مفاصاحساب شهرداري، معمولا” ۲ هفته تا يك ماه زمان مي برد. البته برخي از استعلامات ثبت، بدليل پاره اي تغييرات در فرمت اسناد ملكي، به زمان بيشتري نياز دارد.
 10. پس از امضاي قرارداد، اسناد و مدارك، فقط با اجازه خريدار به فروشنده تحويل خواهد شد تا فروشنده بتواند مراحل اداري آن را انجام دهد.
خريد و فروش مسكن

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،

ادامه مطلب


تاريخ : | :: | نویسنده : سارا | نظرات (0)
نكات مهم براي خريد و فروش ملك


  نكات قابل توجه در خريد و فروش ملك
• بيشترين دعاوي مطروحه در امور حقوقي، پرونده هاي مربوط به دعاوي ملكي است و يكي از دلائل آن عدم توجه طرفين معامله به مقررات خاص بيع و يا دقت نكردن در مسائلي كه هنگام معامله توجه به آن ضروري است ما در اينجا نكاتي را ياد آور ميشويم تا شما را راهنمايي كرده باشيم و شما نيز هنگام معامله آن را مد نظر داشته باشيد:
1- مطمئن شويد فروشنده، مالك ملكي است كه آن را به شما مي فروشد و يا اينكه از طرف مالك اختيار فروش داشته باشد لذا اسناد و مدارك را هنگام معامله ملاحظه نمائيد .
2- هنگام ملاحظه سند چند مطلب را دقت كنيد اول اينكه ببينيد ملك به نام چه كسي است آيا مشخصات فروشنده با مشخصات مندرج در سند مطابقت دارد يا خير دوم اينكه شماره پلاك با محل انطباق داشته باشد سوم اينكه حدود معرفي شده در سند با حدود واقعي آن مغاير نباشد چهارم اينكه مساحت ذكر شده در سند همان مساحتي باشد كه به شما اظهار گرديده است   
۳- مطمئن شويد كه فروشنده، ملك را به شخص ديگري نفروخته باشد چون بسيارند كساني كه با انگيزه كلاهبرداري ملكي را به چند نفر ميفروشند، وخوب است بدانيد اولين معامله اگر صحيح انجام شده باشد معتبر است و معاملات بعدي باطل ميشود لذا اگر به چنين معامله اي برخورد كرديد اصرار بر اينكه معامله قبلي را بر هم بزنيد نداشته باشيد و بي جهت از اين بابت پرونده در دادگستري درست نكنيد بلكه بهتراست پول خود را بگيريد و از خيراين معامله بگذريد تا بيشتر ضررنكنيد اما نه اينكه فروشنده را به حال خود رها كنيد بلكه ميتوانيد از او به عنوان فروشنده مال غيركه مجازات كلاهبرداري دارد شكايت كنيد تا مجازات شود شايد اين كار را بار ديگر تكرار نكند. 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،

ادامه مطلب


تاريخ : | :: | نویسنده : سارا | نظرات (0)
در خريد خانه، ملك يا ساختمان نكات بسيار مهمي وجود دارد كه برخي از آن‌ها را به صورت خلاصه و اشاره وار برشمرده‌ايم، اين موارد را در مواقع خريد ناديده نگيريد.
 
خريدخانه را مي‌توان يكي از اتفاقات مهم زندگي هر فرد دانست. اتفاقي كه ممكن است يك بار در زندگي هر فرد رخ دهد، بنابراين بايد به نكات مهم و كليدي كه در اين رابطه وجود دارد دقت كرد. نكاتي كه ممكن است چندان به آن دقت نكنيم. از جمله به هزينه‌هايي كه ممكن است هنگام خريدخانه وجود داشته باشد مانند هزينه سند، دفتر ثبت اسناد، پايان كار، ماليات و كميسيون املاك.
همچنين به پايداري و مقاومت سازه ساختمان در برابر حوادث طبيعي و... توجه داشته باشيد.قبل از اينكه براي بازديد ملك يا آپارتماني برويد به تعداد واحدهاي كل ساختمان توجه كنيد. اگر مي‌خواهيد از مشكلات مديريت ساختمان دور بمانيد، تعداد مطلوب ۱۵ تا ۳۰ واحد است. كمتر از اين تعداد مديريت ساختمان را سخت كرده و تعداد بيشتر باعث شلوغي طبقات و راهرو‌ها خواهد شد.
به تعداد واحد‌ها در هر طبقه نيز توجه كنيد تعداد واحدهاي موجود در هرطبقه نيز اهميت دارد. مخصوصا اگر واحد‌ها در هر طبقه كنار هم قرار گرفته باشند و در آنها نزديك به هم باز شود. بهترين حالت در مورد آپارتمان‌هاي چند واحدي در يك طبقه، آپارتمان‌هاي مقابل هم يا نيم‌طبقه است. البته شكل ايده آل، آن است كه در هر طبقه يك واحد باشد يا حداقل هر واحد در هر طبقه راهروي مخصوص به خود را داشته باشد. يكي از مهم‌ترين جاهايي كه در يك ملك و ساختمان بايد بازرسي شود سيستم سرمايش و گرمايش آن است. 
 حتما از شوفاژخانه يا موتورخانه بازديد كنيد و دقت كنيد كه موتورخانه داراي پنجره تهويه و اعلام حريق باشد. همچنين به نفع شما است كه از سيستم‌هاي پيشرفته سرمايش و گرمايش استفاده شده باشد. به نماي ساختمان توجه كنيد نماي ساختمان اولين چيزي است كه جلب توجه مي‌كند. نمايي كه هم دوام و هم زيبايي را با هم داشته باشد، انواع مختلف سنگ مانند گرانيت و... است ضمنا شست‌وشو و تميز نگه داشتن آن هم ساده‌تر و كم هزينه‌تر است. به ورودي ساختمان توجه كنيد.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،

ادامه مطلب


تاريخ : | :: | نویسنده : سارا | نظرات (0)

اگرچه اجاره مسكن، به‌اندازه خريدن آن، قرارداد پرهزينه‌اي نيست، اما افراد درهنگام عقد قرارداد اجاره هم بايد به اندازه عقد قرارداد خريد، نكات مهمي را رعايت كنند تا متحمل ضرر و زيان‌هاي جدي مالي نشوند.

اجاره مسكن تعهدات مالي كاملا مشابه با خريد خانه به‌دنبال ندارد،  اما اين به‌معناي بي‌اهميت يا بي‌ارزش بودن اين قرارداد نيست. همچنين، درحال حاضر، يافتن يك آپارتمان اجاره‌اي از هميشه سخت‌تر شده كه اين مساله سبب افزايش اجاره‌بها و كمبود واحدهاي خالي از سكنه در بسياري از شهرها شده‌است.

بنابر مطالعه‌اي كه در سال 2015، در دانشگاه نيويورك انجام شده، تعداد اجاره‌دهندگان ملك در آمريكا درحال افزايش است. اين درحالي است كه روند عرضه واحدهاي مسكوني، همسو با ميزان تقاضا افزايش نيافته‌است. بنابراين، وقتي بازار اجاره مسكن سخت مي‌شود، اين فشار به جويندگان مسكن وارد مي‌آيد كه زودتر دست به كار شوند. بااين‌حال تصميم‌گيري سريع در اين رابطه خيلي راحت است اما درعين حال، انتخاب يك خانه بدون تحقيق و آگاهي، مي‌تواند شما را ناچار كند در جايي كه نه امنيت دارد و نه با نيازهاي شما همخواني دارد، زندگي كنيد يا اينكه شما را سر هر مساله‌اي با صاحبخانه وارد مشكل و مشاجره كند.

درنهايت، انتخاب اشتباه محل سكونت، مي‌تواند از هر دو جنبه مالي و روحي شما را خالي كند. درحال حاضر ميانگين هزينه هر اثاث‌كشي در آمريكا 1170 دلار برآورد مي‌شود كه اگر اين جابجايي‌ها بدون برنامه‌ريزي قبلي رخ دهد، مي‌تواند هزينه سنگين‌تري را بر دوش مستاجران تحميل كند. اشتباه در هنگام عقد قرارداد اجاره خانه، همچنين به‌معناي ازدست دادن امنيت مالي شما خواهد بود كه دربرخي موارد به پرداخت خسارت ملك شخصي ديگران يا حتي دادگاهي شدن مي‌انجامد كه اصلا خوشايند نيست.

فرقي نمي‌كند كه براي اولين بار قصد اجاره ملك داريد يا بار صدم شماست؛ بلكه مهم اين است كه درهنگام عقد قرارداد اجاره برخي اشتباهات را مرتكب نشويد كه به نقل از پايگاه چيت‌شيت، به برخي از مهم‌ترين آنها اشاره مي‌كنيم.موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،

ادامه مطلب


تاريخ : | :: | نویسنده : سارا | نظرات (0)
 
اجاره ملك

وقتي صحبت از اجاره ملك به ميان مي‌آيد بدون ترديد به توان مالي مستاجر فكر مي‌كنيم و شرايط را متناسب با جيب او در ذهنمان ترسيم خواهيم كرد.

گرچه اين شرايط اكنون در جامعه ما به‌دليل گراني بيش از حد اجاره بها در شهرهاي بزرگ بويژه پايتخت درست نيست و قدرت انتخاب را از مستاجران گرفته است اما بازهم در اين بازار مكاره مي‌توان به درصدي از خواسته‌هاي خود فكر كنيم و گزينه‌هاي مناسب را در نظر بگيريم.

اگر بخواهيم از مسكن خوب براي اجاره سخن بگوييم طبق عرف قديم و به قول معروف بايد اول نظر بانوي خانواده را جويا شويم و نظر وي را ملاك بگيريم، چون طبق همين سنت وي قرار است در اين منزل مدت زيادي از روز را سپري كند؛ بنابراين آسايش و آرامش وي در خانواده نيز تاثير مثبت خواهد داشت.

اما امروزه همه چيز فرق كرده و بيشتر بانوان همپاي مردان خارج از منزل به اقتصاد خانواده كمك مي كنند بنابراين پس از موضوع توان مالي مي توان نظر كل خانواده را در اين باره مورد بررسي قرار داد و با توجه به تمام شرايط بهترين گزينه را انتخاب كرد.

به عقيده جامعه خوش نشين بهترين ملك، خانه اي است كه مالك در آن ساكن نباشد، چون مي توان معني واقعي آزادي را در آن دريافت.

به هر حال اگر قصد جابه جايي داريد و محدوده مورد نظر را با توجه به بودجه و البته فاصله محل كارتان تا آن را درنظر گرفته ايد، فهرستي از موارد ياد شده براي هر ملك را كه بازديد مي كنيد در نظر بگيريد و هنگام اجاره ملك براي موارد ياد شده نمره اي بين يك تا چهار در نظر بگيريد و سرانجام با در نظر گرفتن امتيازات بهترين و مناسب ترين گزينه را انتخاب كنيد.

 موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،

ادامه مطلب


تاريخ : | :: | نویسنده : سارا | نظرات (0)
[ ][ ]